Aktualności

Racjonalne wykorzystywanie ciepła. Jak obniżyć koszty ogrzewania radzi miejska ciepłownia w Kisielicach

 

 Często uważa się, że wysokość rachunku za ciepło związana jest z naliczaniem przez dostawcę za wysokich kosztów za zużyte ciepło. Niewiele osób jednak wie, że jest to związane przede wszystkim z nieświadomym pożytkowaniem zamówionego ciepła, przestarzałą instalacją grzewczą czy brakiem dobrej izolacji w naszych domach! Dowiedz się jak samemu możesz wpłynąć na wysokość kosztów ciepła, zmniejszając je o ponad połowę!

 

Termomodernizacja

Choć nie jest najtańszym rozwiązaniem, stanowi zdecydowanie jedną z najlepszych inwestycji, która zwróci się w przeciągu kilku lat.  W ramach termomodernizacji najczęściej wykonywanymi czynnościami są: Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, ocieplenie dachu lub stropodachu, ocieplenie stropu nad nieogrzaną piwnicą czy wymiana okien i drzwi na te o wyższej klasie szczelności. Są to czynności wystarczające do zmniejszenia kosztów ogrzewania do 50%! Ich zalety widoczne będą wraz ze znacznie niższymi kosztami jakie poniesiesz za ogrzewanie w kolejnych miesiącach.

W tym celu można również starać się o dofinansowanie takiego przedsięwzięcia w ramach programu „Czyste powietrze”, który umożliwia składanie wniosków aż do 2029 roku.

Wydajność kaloryfera

Aby grzał równomiernie musi być regularnie odpowietrzany. Dodatkową i najważniejszą kwestią jest zamontowanie przy grzejnikach termostatów. Dzięki temu pobierasz tylko taką ilość ciepła jaka aktualnie jest potrzebna, a tym samym unikasz zbędnych kosztów naliczanych przez ciepłomierz. Zakręcaj termostat podczas wietrzenia pomieszczeń. Zwiększ efektywność pracy kaloryfera, umieszczając na ścianie za nim, ekran zagrzejnikowy. Jest to specjalna folia izolacyjna. Odbijając ciepło sprawia, że nie nagrzewa ono ściany, lecz powietrze w pomieszczeniu.

Bilans strat ciepła

Przyczynami zbyt wysokich kosztów ogrzewania ponoszonych przez odbiorców ciepła są w dużej mierze straty ciepła „uciekającego” z budynku najczęściej przez:

Ściany 20% do 35%

Dach 15% do 25%

Wentylację 10% do 40%

Podłoga 5% do 10%

Okna 15% do 25%

 

Instalacja grzewcza

Zasada jest jedna: im mniejsza średnica rurek sieci przewodzącej, tym wyższa temperatura grzejnika. Dobierając odpowiednio małą średnicę rurek, zapobiegamy naliczaniu przez ciepłomierz zbędnego poboru wody, wypełniającą instalację grzewczą. Wydajność kaloryferów znacznie wzrośnie i to przy mniejszej ilości zużytego ciepła! W przypadku spółdzielni mieszkaniowych, istotnym czynnikiem wpływającym na koszty jest obecność podzielnika kosztów. To urządzenie pomiarowe, dzięki któremu administrator budynku może podzielić koszt ciepła zużytego przez cały blok pomiędzy poszczególne mieszkania. Dzięki niemu ponosimy rzeczywiste a nie uśrednione koszty zużycia ciepła.

 

Odpowiednia cyrkulacja ciepłego powietrza

Grzejniki konwektorowe ogrzewają powietrze w pomieszczeniu głównie przez konwekcję. Dlatego wszelkie ograniczenie przepływu powietrza przez kaloryfer, obniżają jego skuteczność grzewczą.  Nie należy zasłaniać kaloryferów, dlatego rozmieszczaj meble tak aby zachować odstęp minimum 10 cm. Tyczy się to również wieszanych w oknie zasłon, które zatrzymują ciepłe powietrze, dodatkowo chłodząc je od okna.

Kontrola temperatury

Warto wiedzieć, że każdy 1 °C to dodatkowe 5% ciepła!

Dopasuj temperaturę do swoich potrzeb przy użyciu termostatu. W każdym pomieszczeniu, aby dobrze spełniało swoją funkcję, zaleca się nieco inną temperaturę. Najwyższa temperatura powinna być w łazience-24 °C a najniższa w sypialni, nawet 18 °C (wtedy mamy znacznie lepszy sen). Wychodząc z domu również warto zmniejszyć temperaturę. Pamiętać najeży o tym, aby nie wychładzać za mocno pomieszczeń. Wietrz intensywnie i krótko, przy zakręconych grzejnikach. Ponowne nagrzanie ścian kosztuje znacznie więcej energii niż stałe utrzymanie optymalnej temperatury!

Opracowała A.R. www.pukkisielice.pl

 

 

Kategorie

PUK w Kisielicach

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) w Kisielicach jest spółką prawa handlowego utworzoną przez Gminę Kisielice, która jest właścicielem 100% akcji spółki. Spółka powstała w wyniku przekształcenia komunalnego zakładu budżetowego „Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kisielicach” w dniu 1 stycznia 2005 r.

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Tagi