Aktualności

Zadbaj o swój komfort życia. Zaplanuj przyszłość z ciepłem miejskiej ciepłowni w Kisielicach

Ciepło systemowe to udogodnienie wychodzące naprzeciw domowym kotłowniom. Nie trzeba zmagać się z popiołem, dymem, ciągłym obsługiwaniem pieca czy corocznym pozyskiwaniem i magazynowaniem opału.  Dzięki temu ogrzewanie domostw staje się dla domowników bezobsługowe, niezwykle komfortowe i bezpieczne. Wszystko za sprawą kompleksowej usługi, którą mogą cieszyć się odbiorcy ciepła systemowego.

Co to jest ciepło systemowe?

Jest to komfort, na który mogą sobie pozwolić przede wszystkim mieszkańcy miast, w których zasięgu znajdują się zakłady dostarczające ciepło. To właśnie w miejskich ciepłowniach czy elektrociepłowniach zaczyna się jego produkcja.  Jest ono najpowszechniejszą formą ciepła w Polskich miastach! Szacuje się, że około 15 milionów Polaków korzysta z takiej formy ogrzewania. Ogrzewane są tak mieszkania, domy jednorodzinne i inne budynki użytku publicznego. Wytwarzane jest w procesie spalania paliw różnego pochodzenia a udział ciepłownictwa systemowego w skali państwowego zapotrzebowania na ciepło wynosi 50%.

Źródło: GUS, Gospodarka mieszkaniowa i infrastruktura komunalna w 2018r

 

Jak naliczane są koszty ciepła?

Korzystając z miejskiej sieci ciepłowniczej sam ustalasz temperaturę w pomieszczeniach. Decydujesz, jaka moc i ilość ciepła przepłynąć ma w przez kaloryfery w Twoim domu. Kontrolować to możesz zdalnie za pomocą termostatu zamontowanego przy kaloryferze. Od stopnia regulacji na termostacie zależeć będzie wartość pokazana na ciepłomierzu a ta decydować będzie o cenie ciepła. Wysokość kosztów zależeć więc będzie od rozsądnego pożytkowania ciepła.

Dobre spożytkowanie ciepła będzie uzależnione również od tego czy ogrzewane domy i mieszkania są dobrze izolowane. Izolacja budynku jak i obecność termostatu zapobiegać będą ponoszeniu niepotrzebnych kosztów niezużytego ciepła!

 

Stabilna cena

Koszty są jasno określone. Taryfy, ceny dostawy i wytwarzania ciepła są regulowane we wszystkich zakładach produkujących ciepło w Polsce przez Urząd Regulacji Energetyki. Dodatkowo Ciepło systemowe charakteryzuje się najstabilniejszą ceną na rynku spośród wszystkich sposobów na ciepło w Polsce. Dynamika wzrostu cen jest najniższa!

 

 

Jak ciepło systemowe dociera do naszych domów?

Powstałe w procesie spalania ciepło, transportowane jest w postaci wody, podgrzanej do odpowiedniej temperatury. Następnie woda przekazywana jest do miejskiej sieci ciepłowniczej, rozciągającej się na znacznej powierzchni miasta. Sieć przekazuje ją do poszczególnych węzłów, znajdujących się przy ogrzewanych budynkach. Stamtąd ciepło odbierane jest już przez domowe instalacje grzewcze za pośrednictwem wymienników ciepła i dostarczane prosto do kaloryferów.  Wymiennik ciepła użytkuje pozyskane z sieci ciepło również do ogrzania wody użytkowej w naszych domach.

 

Zadbaj o swój komfort życia. Zaplanuj przyszłość z ciepłem systemowym

————————————————————————————————–

Ile kosztuje taka forma luksusu?  

Okazuje się, że wcale nie tak dużo! Jeśli średni koszt ciepła podzielić przez ilość domowników z niego korzystających, przekonać się można, że stanowi on około 5% wszystkich wydatków ponoszonych przez jedną osobę.  Według danych statystycznych GUS z 2018r [1] przeciętnie więcej wydajemy na podróże, usługi telekomunikacyjne, transport. Cena ciepła wynosi prawie tyle ile przeciętnie wydajemy na odzież i obuwie! Komfort cieplny, jaki zapewnia nam ogrzane mieszkanie jest jedną z podstawowych potrzeb jakie musimy sobie zapewnić, aby prawidłowo funkcjonować i czuć się dobrze we własnym domu lub mieszkaniu. Czyż nie jest to prawdziwy luksus? Dlaczego więc łatwiej przychodzi nam wydawanie znacznie większych pieniędzy na inne rzeczy jak markowe buty, wakacje czy najnowszy telefon komórkowy??

W trosce o jakość powietrza, którym oddychasz

Większość zanieczyszczeń powietrza w Polsce nie pochodzi w cale z kominów fabryk czy zakładów ciepłowniczych opalanych węglem kamiennym a z kominów domowych kotłowni!   W piecach codziennie pali się nie tylko węglem, ale i co najgorsza śmieciami. Nie zdajemy sobie sprawy, że w taki sposób trujemy siebie i bliskich, produkując 90% rakotwórczego benzopirenu obecnego w powietrzu, które wdychamy! Czy zastanawiałeś się jak wpływa na Twoje zdrowie?

Ta sama ilość ciepła systemowego dostarczona do domostw to ponad 10 krotnie mniejsza emisja szkodliwych substancji i setki razy mniej szkodliwych! Dzieje się tak, ponieważ wszelkie zakłady ciepłownicze, spełniać muszą surowe normy emisyjne narzucone przez instytucje ochrony środowiska. Dzięki wzrastającej potrzebie dbania o stan środowiska, ciepłownie są cały czas modernizowane a emitowane spaliny coraz mniej szkodliwe!

Warto pomyśleć jak zdrowe powietrze bylibyśmy w stanie sami sobie zapewnić, gdyby całkowicie zrezygnować z domowych kotłowni i skorzystać z możliwości centralizacji źródła ciepła, którym byłaby miejska ciepłownia lub elektrociepłownia.

 Czym różni się zamówiona moc cieplna a ciepło zużyte?

Ciepło zużyte to faktyczny stan zużycia ciepła, naliczany przez ciepłomierz. Zamówiona moc cieplna (opłata stała od energii zamówionej) jest ustalana przez odbiorcę (lub dostawcę). To największa dawka ciepła, jaka w ciągu roku może być potrzebna, aby w zupełności odpowiadała naszemu zapotrzebowaniu na ciepło w zimowych warunkach temperaturowych. Zależeć będzie również od stopnia izolacji budynku oraz jego instalacji grzewczej.

Dowiedz się czy możesz skorzystać z miejskiej sieci ciepłowniczej

Możliwość przyłączenia się do miejskiego systemu ciepła rośnie wraz z zasięgiem do sieci ciepłowni. Najmniejsze szanse na przyłącze będą mieć pojedyncze domostwa znajdujące się w niezurbanizowanej części miasta. Należy jednak podkreślić fakt, że jest to kwestia umowna między odbiorcą ciepła a dostawcą. Jedną z możliwości zwiększenia swoich szans na przyłącze jest większa ilości zainteresowanych w danej części miasta, gdzie siec nie przechodzi. Wówczas ciepłownia może zaoferować rozbudowę sieci i możliwość przyłącza. Ciekawą alternatywą jest również zabieganie o dotacje państwową, umożliwiającą indywidualne pokrycie kosztów przyłącza do budynku.

Opracowała A.R.

www.pukkisielice.pl

[1] Źródło GUS: „Sytuacja gospodarstw domowych w 2018r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych.”

Kategorie

PUK w Kisielicach

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o.) w Kisielicach jest spółką prawa handlowego utworzoną przez Gminę Kisielice, która jest właścicielem 100% akcji spółki. Spółka powstała w wyniku przekształcenia komunalnego zakładu budżetowego „Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kisielicach” w dniu 1 stycznia 2005 r.

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Tagi